Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
seznam chatů

ONLINE CHAT

Online chat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem
Leoš Heger

Leoš Heger

Reforma zdravotnictví je v plném proudu. Zeptejte se ministra Leoše Hegera na to, co se ještě chystá a jaké největší problémy mu právě leží na stole. Zajímá vás cokoliv jiného? Jaké bylo vyjednávání s odboráři? Jak na něj nyní hledí jeho bývalí kolegové?

Na to i na další otázky, které vás zajímají, se můžete ptát na online chatu MY.TOP 09.

Chat již proběhl (17.3.2011 od 10:00)

Archiv on-line diskusí
Leoš Heger

Leoš Heger

Děkuji tázajícím za jejich dotazy a náměty. Omlouvám se, že jsem neodpověděl všem. Vaše případné další podněty mi prosím posílejte na moji emailovou adresu leos.heger@mzcr.cz.
Rolando Arias

Rolando Arias

Dobrý den, překvapila mne otázka generické substituce. Je to never endig storry z úst velkoobchodníků s léky. Nevíc s diskutabilní argumentací, léky, které mají generikum jsou zcela výjimečně s doplatkem, k žádné úspoře tedy nedojde, pojišťovna bude za konkrétní lék platit stejně, pacient též, jediný kdo vydělá bude velkoobchodník, který možná nakoupí o něco lépe. Mnohem horší je ale medicínský dopad, kdo kdy i jen nastavoval například těžšího hypertonika na antihypertenzivní léčbu, potvrdí, že stačí i málo, záměna za jiný lék "se stejnou látkou" a pacient je nestabilní, epileptologové, a odborníci z jiných oborů mají v této otázce naprosto jasno. Velice mne uráží svazácká rétorika médií, ktří lékařům podsouvají automaticky korupční chování, nějak ze svého okolí znám pouze lékaře, kteří se snaží pro pacienta udělat maximum a léčit ho co nejlépe. Generická substituce posouvá kvalitu péče směrem ke třetímu světu. Vyřešené nejsou ani forenzní dopady takového režimu, piochybení při péči je přenositelné na lékarníka, ppotažmo na výkonný státní establishement.

Chápu ji (Generickou substituci) jako jeden z doplňkových nástrojů pojistných programů pro sociálně nejslabší skupiny (Holandsko) , ale i zde se stakovým nástrojem pracuje selektivně a pacientovi zůstává možnost volby - tj. navštívím smluvní lékárnu pojišťovny.
Byla by jestě velice dobrým doplňkem v systému, který by disponoval víceúrovňovým systémem pojistek zdravotního pojištění.

Jste si pane ministře skutečně jistý, že se nestáváme v tomto případě pouze nástrojem extrémně mocné lobystické skupiny velkoobchodníků s léky, o kterých je známe, že jsou extrémně tvrdí a pragmatičtí? Politický dopad takové strategie by pro nás mohl být zničující. Nemluvě o již objevivší se reakci na tuto tiskovou zprávu - laická veřejnost ji hodnotí extrémně negativně a bohužel již nyní TOP09 podsouvá zcela iracionální motivaci k tomuto kroku. Stačí pročíst diskuse u klonů této zprávy, je v drtivé většině maximálně negativní, a bohužel i dehonestující.
Je to jistě škoda, protože patříte zcela bezpochyby k nejlepším šéfům resortu , jaký kdy zdravotnictví řídil.
Leoš Heger 11:15

Leoš Heger

Vážený pane Ariasi,

děkuji Vám za Vaše náměty, budu se jimi zabývat.

Dalibor Černý

Dalibor Černý

Jak chcete snižovat úplatkářství?
Doktor řekne: "To máte kosmetickou vadu, to pojišťovna neplatí, ale já vám to udělám za 300 Kč.". V kartě pak naleznete, že šlo o "rakovinu kůže".
Nevíc by mě potěšila odpověď nevím (byla by pravdivá).
Leoš Heger 11:14

Leoš Heger

Vážený pane Černý,

Vámi popsaný příklad není úplatkářství, ale může jít o podvod. Pokud jde o závažné onemocnění, patří vždy do rukou specialisty a je hrazeno ze zdrav. pojištění. Což znamená, že pojišťovna lékaři za jeho práci zaplatí. Pokud si nechá za práci zapletit ještě jednou, podvádí nejen pacienta, ale i pojišťovnu.

Radim Uzel

Radim Uzel

Namám otázku, chtěl bych jen blahopřát panu ministrovi za skvělé zvládnutí krize včetně noblesního přístupu k vyděračské akci kolegů. Za celou dobu své práce ve zdravotnictví jsem poznal už snad desítky ministrů zdravotnictví a pan ministr Heger je nesporně ze všech nejlepší. Držím palce do další nelehké práce!
MUDr. Radim Uzel, CSc.
Leoš Heger 11:11

Leoš Heger

Vážený pane kolego,

děkuji Vám za uznání. Velmi si toho vážím.

S pozdravem
Leoš Heger

Petr Ducháček

Petr Ducháček

Pane ministře, obdivuji, jak vše řešíte se stoickým klidem. Obzvláště při komunikaci s odboráři... Chci se zeptat, co skutečně prožíváte uvnitř sebe při řešení krize jako byla ta nedávná? Na venek totiž nedáváte nic znát.
Leoš Heger 11:10

Leoš Heger

Vážený pane Ducháčku,

děkuji Vám za uznání. Celá situace byla vysoce vyčerpávající pro celý náš tým a jsme rádi, že jsme vše zvládli.

Michaela Suchardová

Michaela Suchardová

Dobrý den pane ministře,
ráda bych se zeptala, jestli Vaše reforma uvažuje i s institutem rodinných lékařů. Po zkušenostech, kdy jsme s dcerkou obě chytily chřipku a s horečkami čekaly nejprve v přeplněné čekárně u dětské lékařky a pak v další přeplněné čekárně u mého obvodního lékaře, protože jsem nesehnala hlídání, mi to připadá více než žádoucí ... nehledě na další výhody v podobě znalosti rodinné anamnézy a vůbec situace v dané rodině.
Ještě chci dodat, že vám strašně moc fandím a přeji mnoho úspěchů ve vaší nelehké práci :o).
Leoš Heger 11:08

Leoš Heger

Vážená paní Suchardová,

vážím si Vaší podpory, děkuji. K Vašemu dotazu - v minulosti se s ustanovením rodinných lékařů počítalo. Po domluvě odborníků se však tento trend nadále nerozvíjel vzhledem ke kvalitnímu vzdělávání praktických lékařů pro děti a praktických lékařů pro dospělé. Budeme je i nadále podporovat, protože jsou základní páteří celého systému poskytování péče.

Zbyněk Oščádal

Zbyněk Oščádal

Vážený pane ministře, chtěl bych Vám vyjádřit obrovský obdiv s jakou trpělivostí, vůlí a pokorou jste vybojoval kompromis s lékařskými odbory. Nemůžu se zbavit dojmu, že Vás v této velmi složité situaci zejména premiér nechal koupat a ruku k dílu nepřiložil jak vzhledem ke své funkci mohl a měl. Odvedl jste straně TOP 09 ale zajisté celé společnosti neuvěřitelný kus náročné práce. Nemám žádný dotaz, plně Vám důvěřuji. Přeji pevné zdraví a mnoho fyzických i psychických sil. Ing. Zbyněk Oščádal - ekonom, člen TOP 09
Leoš Heger 11:06

Leoš Heger

Vážený pane Oščádale,

velmi Vám děkuji za důvěru. Je pro mě povzbuzením pro další práci. Chtěl bych udělat něco pro pacienty i všechny zdravotníky. Budu se velmi snažit.

Otakar Božejovský

Otakar Božejovský

Dobry den pane ministre,
ptat se Vas nechci nic, ale chci Vam vyjadrit muj obdiv za Vasi praci.
Vase vyjednavani z lekari bylo obdivuhodne, ziskal jste si sympatie skoro celeho naroda a za to Vam chci podekovat.
V hluboke ucte,
Otakar Bozejovsky
Leoš Heger 11:03

Leoš Heger

Vážený pane Božejovský,

velmi Vám děkuji, doufám, že to vydrží i při dalších krocích, které chystáme.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit