Žádné směnky a předražená volání. Firmy už nevnutí úvěr těm, kdo na něj nemají

495 podpisů


Připojit podpis

Možnost připojit podpis již skončila.

Žádné směnky a předražená volání. Firmy už nevnutí úvěr těm, kdo na něj nemají

Chceme, aby lidé měli možnost si brát půjčky jen u solidních firem a nedostávali se do situací, kdy je i malý úvěr může lehce připravit o střechu nad hlavou. Podpořte společně s námi větší ochranu spotřebitelů v Česku. Váš podpis znamená jasnou podporu našemu návrhu.

TOP 09 prosazuje zákon, který dovolí firmám a bankám poskytnout půjčky lidem jen v případě, že je jsou schopni splácet.

I sebemenší firma podle něj bude muset odborně prověřit, jestli ten, kdo ji o půjčku žádá, má také na její splácení. Zákon navíc firmám při spotřebitelských úvěrech zcela zakáže používání směnek a šeků. A také provozování tolik kritizovaných předražených telefonních linek – začínající číslovkou 9, na kterých se dnes nabízí spotřebitelské úvěry. „Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice dochází,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Zákon také zatočí s praktikami některých firem, které píší smlouvy o úvěrech takovým způsobem, že od nich není možné jednoduše odstoupit. TOP 09 proto navrhuje, aby měl každý žadatel možnost zrušit svůj souhlas se smlouvou o zprostředkovávání spotřebitelského úvěru do 14 dnů, a navíc bez jakékoliv sankce. Norma by měla vyřešit také provize pro zprostředkovatele úvěrů. Ti na svou odměnu budou mít nárok až poté, kdy lidem, kteří o půjčku požádali, doloží výsledek své práce. Tedy poté, co firma jejich úvěr schválí.

„Stát musí chránit i ty občany, kteří nemají finanční vzdělání, nedokáží se sami bránit a často tak končí v obrovských problémech. Důkazem je fakt, že dnes už má více než 65 tisíc seniorů exekuci na důchody. Právě oni nekalé praktiky odnáší nejvíce," říká poslankyně Gabriela Pecková. „Našim cílem je především změnit zákon tak, abychom posílili pozici spotřebitelů a nastavili podmínky odpovědného úvěrování,“ dodal poslanec Bořivoj Šarapatka.

V případě problémů se mohou občané obrátit na finančního arbitra. Za porušení zákona budou hrozit firmám vysoké pokuty. Česká národní banka a Česká obchodní inspekce dostanou pravomoc uložit pokutu až 20 milionů korun.

Zákon o spotřebitelském úvěru už ministr financí předložil do vlády, která se jím bude během léta zabývat. Na podzim by ho měl projednat parlament. Platit by mohl už od příštího ledna.

Tisková zpráva ministerstva financí k chystané novele.