Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
Nejste členem skupiny

Integrace Romů

zakladatel: Petr Bořkovec
kraj: Celá ČR
Integrace Romů

Nefungující soužití s romskou menšinou považuji za jeden z hlavních problémů, kterým republika čelí. Jak se dalo předpokládat, situace se navíc rok od roku zhoršuje, ale demokratické politické strany toto téma prakticky ignorují. Potřebujeme reálný integrační program. Pod tím si určitě nepředstavuji zvyšování sociálních dávek, nebo třeba plošné investice do sociálních bytů apod. Potřebujeme program, který těm, kteří opravdu chtějí převzít odpovědnost za svůj život, otevře reálnou šanci – protože dneska ji moc nemají. Ať se snaží sebevíc, Roma těžko někdo zaměstná a nikdo mu nepronajme byt za běžné tržní nájemné. To není rasizmus, to je zkušenost. Romům je potřeba pomoci, sami nejsou schopni se z problémů dostat, ale smysl to má jen tam, kde se opravdu sami přičiní.

Další velice podstatná věc, kterou stát může a měl by udělat je dostat romské děti ze zvláštních do normálních škol. Dnešní praktické školy vychovávají další a další generace nezaměstnatelných, kterým chybí cílevědomost, nerozumí přečtenému textu, nemají základní sociální dovednosti - ani například základní zdvořilost - a ve skutečnosti ve svém okolí nikdy nepoznali nikoho, kdo by takové základní dovednosti měl. Úsilí vlády o překonání segregace bohužel systematicky brání lobby ředitelů a učitelů praktických škol.

V loňském roce pracovala na půdě TOP 09 skupina, která se pokusila za účasti externích specialistů z několika oborů integrační program napsat. Na veřejných aktivitách TOP 09 se to však nijak neprojevilo. Ani dobrý program neuspěje, pokud nebude mít podporu veřejnosti. Navrhuji, aby se TOP 09 začala v tomto směru vážně angažovat.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit