Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
Nejste členem skupiny

Schopnost vysvětlit národu činy a rozhodnutí.

zakladatel: Ivo Lausch
kraj: Celá ČR
Schopnost vysvětlit národu činy a rozhodnutí.

Dovolte mi úvahu nad problémem, který vidím jako jeden ze zásadních. Současná vláda, společně s našimi lidmi, myslím tím vládní představitele z řad TOP09, není schopna, nebo aspoň to dostatečně nedělá, vysvětlit lidem základní smysl reformních kroků, lépe řečeno změn, které se obyvatel země přímo a úzce týkají. Nejožehavější je samozřejmě kapitola financí, a taky proto je pod největší palbou  Miroslav Kalousek, jako ministr financí, který urputně a řekl bych bez lítosti, bojuje za udržení státního hospodaření na přijatelné uzdě. Nejen já dobře vím, že za předchozích vlád a to nejen socanských, bylo zvykem hospodařit na dluh, jehož splácení už nebylo součástí plánu. Peníze vytékaly jako z děravého vědra. Vážení, nikdo nikdy nestrážil státní kasu jako Miroslav  Kalousek, to je potřeba si uvědomit! A na to, aby to pochopil každý, nebo spíše téměř každý, je potřeba u lidí, obyvatel státu, resp. voličů neprodleně zvýšit finanční gramotnost a povědomí o tom, co znamenají základní pojmy jako „má dáti dal“, podrobně a hlavně laicky vysvětlovat pojmy, jako jsou deficit, rating, úrok, daň přímá a nepřímá atpod. Těch odborných názvů jsou desítky a málokdo z laické veřejnosti jim rozumí, a  nejsou schopni si věty s použitím těchto slov dát do souvislostí. Jak potom chceme, aby lidé pochopili, proč je nutné mít vyrovnaný rozpočet, proč je nutná spoluúčast u lékaře, proč není možné utrácet více, než na co máme, nebo zdravotní či důchodový systém má a bude mít. Co je to vůbec rozpočet? Vidíte další z pojmů, o kterém jsem přesvědčen, že mnoho lidí nechápe, co si pod tím představit.

Umět lidem vysvětlit laicky, lidsky, rozumně principy „má dáti dal“ je základní předpoklad k tomu, aby nevítězil socialistický populismus, na jehož demagogický styl volič, jehož finanční povědomí je na současné úrovni české, velmi dobře slyší.

Tento problém si zaslouží širší diskusi na téma, jak zlepšit vědomí lidí v oblastech, které se jich přímo, životně týkají. Tím bude národ vzdělanější a schopný rozumně pochopit, co je pro něj prospěšné a co ne.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit