Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
seznam chatů

ONLINE CHAT

Chat se Stanislavem Polčákem
Stanislav Polčák

Stanislav Polčák

Poslanec Stanislav Polčák, předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj připravuje novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Nová úprava má přinést spravedlivější rozdělování pro města a obce v celé ČR. Podílí se také na novele zákona o veřejných zakázkách. Co si od ní slibuje? Jaký má názor na korupci a které páky vůči ní prosazuje?

Chat již proběhl (15.9.2011 od 13:00)

Archiv on-line diskusí
Stanislav Polčák

Stanislav Polčák

Díky všem za otázky, mizím číst diskusi. :)
Radim Záleský

Radim Záleský

Dobrý den, ještě v souvislosti s RUD, jak vlastně funguje mechanismus přerozdělování prostředků z daní obcím? Kolika úřady to musí projít, než se to k obcím dostane a neuvažujete o optimalizaci tohoto procesu? Děkuji
Stanislav Polčák 13:17

Stanislav Polčák

Ten mechanismus není příliš složitý, každé obci je určeno vyhláškou MF ČR procento jejího podílu na sdílených daní vzhledem k počtu obyvatel a velikosti katastrálního území. Následně podle výběru daní jí je podle tohoto procenta přeposílána daň, která jí takto připadá. To zajišťují finanční úřady, ale neplyne z toho nějaká obtíž. Jedinou výjimkou je daň z nemovitosti, kde existuje úvaha, aby si tuto daň vybraly samosprávy samy. To však za současného modelu výběru daní je prakticky nemožné, naráží to na limity výkonu veřejné moci. Já souhlasím s tím, aby tak činily i nadále finanční úřady.

Dušan Kudlík

Dušan Kudlík

Dobrý den, počítáte s tím, že by byla daná zákonem Směrnice pro zadávání zakázek malého rozsahu pro obce ? Pokud ano, jakým způsobem by bylo postihováno její neplnění ? Mám totiž zkušenost z naší obce, kde si starosta se zakázkami žongloval podle svého uvážení a nerespektoval stávající směrnici schválenou zastupitelstvem, nicméně toto jako vnitřní předpis neumožňuje nějaký postih, pokud ho bude obecní vládnoucí klika držet svými hlasy, může si dělat co chce.
Stanislav Polčák 13:12

Stanislav Polčák

U zakázek malého rozsahu se sníží stávající limit na polovinu. Platí pravidlo, že každá zakázka, byť malého rozsahu, musí být zveřejněna na profilu zadavatele a každý se o ni může přihlásit. I přestože nebyl takový uchazeč vyzván, musí být jeho nabídka hodnocena. To je velmi účinné pravidlo. Jedinou nepříjemností je nutnost si po čase vždy kontroloval profil zadavatele (obce) a dívat se na zveřejněná zadání. Vládní vzor směrnice bude stále nezávazný, nicméně obec bude muset dodržet pravidla hospodárnosti, transparentnosti, rovnosti, jak je stanovuje § 6 zákona o veřejných zakázkách. A na voličích bude, aby se případně starosty ptali, proč nepoužívá vzor směrnice o veřejných zakázkách či proč jej dokonce nedodržuje. Pak se ve volbách mohou rozhodnout, jestli takového starostu chtějí. Přesto však klíčovým zůstává, že se o zakázce mohou dozvědět a vždy o ni přihlásit. Chceme ještě nad rámec vládního návrhu posílit pravidla transparentnosti, aby např. zveřejnění smlouvy bylo podmínkou její účinnosti, ale zde ta debat nás ještě čeká. Každopádně usilujeme vládní návrh vylepšit (viz zde - http://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/top-09-zvazime-utratu-kazde-koruny-6837.html) .

Radim Záleský

Radim Záleský

Dobrý den, jak to v současnosti vypadá s omezením imunity zákonodárců? V jaké je to fázi? Před nějakou dobou bylo o této iniciativě dost slyšet, teď už se v médiích zase příliš nezmiňuje. Děkuji
Stanislav Polčák 13:08

Stanislav Polčák

Klub TOP 09 a Starostové jako „jeden muž a jedna žena“ podpořil původní návrh na omezení imunity zákonodárců a členů Ústavního soudu. Uděláme tak i v novém návrhu, který již byl i námi podepsán a návrh ústavního zákona nyní míří do 1. čtení. My jej pochopitelně opět všichni podpoříme. Ale jestli projde? To se budeme muset všichni zeptat, ale jiných stran. My náš program dodržíme.

Jaroslav Řezník

Jaroslav Řezník

Zdravim, muzete se prosim vyjadrit k https://my.top09.cz/diskuse/zobrazit/481 - jste zminovan v odkazovanem clanku na LinuxExpresu. Jaky je zde postoj TOP09, pripadne muzeme se dockat politicke podpory v tomto pripadu?
Stanislav Polčák 13:06

Stanislav Polčák

Dobrý den, bohužel v odkazu nic není. V LinuxExpresu předpokládám, že vře problematika počítačových programů, resp.rezsudku Evropského soudního dvora ve věci grafického uživatelského rozhraní. Přiznám se, že právní názor ESD je navýsost problematický, bohužel však závazný, pokud ESD nezmění svou judikaturu. Rozpad tvorby programátora do dvou režimů - tvorba jako pragramátor počítačového programu a u rozhraní grafik, výtvarník s jiným režimem, je bezesporu velmi nešťastná. Doposud se mezi odborníky na autorské právo poměrně uceleně uznávalo, že tzv.look and feel je součástí obsahu pojmu počítačový program. Jako poslanec ovšem mohu jen respektovat názor ESD. Ten právní závěr může mít poměrně zásadní dopady do autorského práva a uživatelské obce vůbec. Interpretační důsledky rozsudku ESD jdou už však ruku v ruce s tím, nicméně zákonodárná moc s tím nemůže nic moc dělat. Nemůžeme v Parlamentu přijmout závěr, že grafické uživatelské rozhraní není autorským dílem.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit