Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
seznam chatů

ONLINE CHAT

Chat s poslancem Janem Farským
Jan Farský

Jan Farský

Poslanec Jan Farský připravuje novelu zákona o veřejných zakázkách. Nová úprava má přinést větší kontrolu veřejných prostředků a vyřešit další nedostatky současné legislativní úpravy.

Možnost zapojit se do její přípravy byla nabídnuta všem podporovatelům TOP 09 v této diskusi, ve čtvrtek 21. dubna 2011 pak od 14 hodin máte možnost debatovat o ní přímo s Janem Farským.

Ptejte se na všechno, co vás zajímá.

Směrnice pro zadávání veřejných zakázek (připomínkování)
Stručný manuál ke směrnici pro zadávání veřejných zakázek

Chat již proběhl (21.4.2011 od 14:00)

Archiv on-line diskusí
Jan Farský

Jan Farský

Děkuji za položené otázky a přeji krásný zbytek jarního odpoledne.
Jaroslav Poláček

Jaroslav Poláček

Dobrý den,
myslíte, že by pomohlo, kdyby veškeré zakázky byly přehledně na jednom místě (na internetu)? A v čem a mělo by toto místo být jedno či víc?
Jan Farský 15:01

Jan Farský

Dobrý den pane Poláčku,
ano, jsem přesvědčen, že by to pomohlo. Zveřejnění všeho v přehledné formě považuji za jeden z nejefektivnějších kroků boje proti pletichám.

Martin Tomis

Martin Tomis

Dobrý den,
neuvažovalo se při novelizaci zákona o veř. zakázkách změnit ustanovení o neplatnosti smluv, kdy k neplatnosti nestačí jen to, že ÚOHS shledá, že byl porušen proces zadávání? Nemyslíte si, že by přísněji konstruovaná neplatnost zájemce disciplinovala?

Dále by mě zajímalo, zda si myslíte, že právní nástroje jsou k omezení korupce dostatečné, bez toho, aniž by se změnila mentalita lidí.

Mnohokrát děkuji.
Jan Farský 14:59

Jan Farský

Dobrý den pane Tomisi,
jestliže nedošlo k uzavření smlouvy, už dnes může ÚOHS zrušit zadávací řízení, jestliže došlo k uzavření smlouvy, má možnost zakázat plnění. Považuji tak pravomoc v tomto směru za dostatečnou.
Obávám se, že všechny právní nástroje budou vždy pokulhávat za schopnostmi lidí je obejít. Vždyť je to také náš národní sport... Je potřeba zvýšit důvěru v policii, státní zástupce a soudy. Pak se dostaví strach z postihu. Ten jediný u určité skupiny lidí pomůže.

Miroslav Náprava

Miroslav Náprava

Dobrý den,
můžete poskytnout více informací o připravovaném portálu? Jakým způsobem budete oslovovat jednotlivé obce a města? Máte nějaké partnery ze strany poskytovatelů webových stránek?
Děkuji za odpověď.
Miroslav Náprava
Jan Farský 14:52

Jan Farský

Dobrý den ještě jednou,
poslední měsíc pracujeme na zapojení obcí a také jednotlivých firem přes jejich asociace. Získali jsme záštitu, příslib zapojení obcí také. Oznámíme příští týden při spuštění webu.

Lukáš Rychlík

Lukáš Rychlík

Dobrý den, nepřinese nová úprava zbytečnou administrativní zátěž? Díky za odpověď. Lukáš Rychlík
Jan Farský 14:32

Jan Farský

Dobrý den pane Rychlíku,
nová úprava určitě přinese administrativní zátěž. Ale pokud mohu využít příklad Semil, u nás se vyplatilo transparentně soutěžit už u zakázek za 30 tis. Kč. Pokud to celostátně bude povinné od 500 tis. Kč, resp. 1 mil. Kč, zátěž to určitě nebude zbytečná.

Lenka Chlubnová

Lenka Chlubnová

Dobrý den,
prosím jak to vypadá s Vaším připravovaným portálem k veřejným zakázkám, o kterých psaly Hospodářské noviny před časem?
Děkuji
LK
Jan Farský 14:30

Jan Farský

Dobrého dne přeji,
portál k veřejným zakázkám je v podstatě hotov, jeho spuštění plánujeme na příští týden.

Radek Lojda

Radek Lojda

Dobrý den pane poslanče, rád bych se zeptal, jak jste se za ten necelý rok zorientoval v Poslanecké sněmovně? Nepokládáte mandát poslance za frustrující v porovnání výkonu funkce v samosprávě? Jak k vám přistupují a jak vás berou "ostřílení" kolegové z ostatních poslaneckých klubů, kteří jsou ve sněmovně již delší dobu? Děkuji R.L.
Jan Farský 14:29

Jan Farský

Dobrý den pane Lojdo,
pokládám. Na radnici rozhodujete. A nesete za svá rozhodnutí odpovědnost. Ve sněmovně mnohdy ani nerozhodujete a přesto za rozhodnutí nesete politickou odpovědnost. Kompromis vedoucí k rozhodnutím je nutná věc, ale možná by stálo si za to položit otázku, jestli ještě odpovídá původnímu záměru.
"Ostřílení" kolegové se nijak nevymezují. Spolupracujeme hlavně ve výborech a tam je atmosféra oproti plénu spíše konstruktivní.

Miroslav Náprava

Miroslav Náprava

Dobrý den,
v jednom rozhovoru jste uvedl, že v ČR chybí portál podobný sAuto, který by nabízel přehled veřejných zakázek všech měst a obcí. Připravuje se nějaký podobný portál? Podobná služba by snadno odhalila předražené zakázky.

Děkuji za informace.
Jan Farský 14:25

Jan Farský

Dobrý den pane Nápravo,
portál je před spuštěním, předpokládáme jeho aktivizaci v příštím týdnu.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit