Skupiny
Diskuse
Akce
Chaty
seznam chatů

ONLINE CHAT

Jak dostihnout Krejčíře? Ptejte se náměstka ministra spravedlnosti
Marek Ženíšek

Marek Ženíšek

Marek Ženíšek je místopředsedou TOP 09. Působí rovněž jako náměstek ministra spravedlnosti pro oblast mezinárodních vztahů. V jeho kompetenci je například stíhání uprchlých zločinců Radovana Krejčíře, Viktora Koženého či Tomáše Pitra. Zajímá Vás, jak probíhá stíhání takovýchto lidí? A má ČR i další podobné kauzy, které již nejsou tolik medializovány? Na toto, ale i na cokoliv dalšího se můžete ptát již nyní. Odpovídat bude Marek Ženíšek 13. října od 14 hodin.

Chat již proběhl (13.10.2010 od 14:00)

Archiv on-line diskusí
Radim Záleský

Radim Záleský

Existují země, do kterých když stíhaná osoba uteče, tak Česko nemá páky o její vydání požádat? Tedy takové "lupičské ráje"? Pokud ano, proč a proč ještě neexistují smlouvy, které by tomuto zamezily?
Marek Ženíšek 14:27

Marek Ženíšek

Přehled zemí, "do kterých se dá uprchnout" z bezpečnostních důvodů neuvádíme, navíc je v podstatě neidentifikovatelný (uprchnout lze, min. teoreticky, v podstatě kamkoliv). Pokud jde o smluvní základ možnosti žádat o případnou extradici (vydání zpět do ČR), ten sám o sobě nic neřeší - viz např. Jihoafrická republika, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o vydávání a přesto je vydání R. Krejčíře velmi komplikované.
Naproti tomu např. Kostarika, s níž Česká republika žádnou dvoustrannou ani mnohostrannou specializovanou extradiční smlouvu v platnosti nemá, a přesto jsou naše žádosti o vydání v naprosté většině případů úspěšné. Podobně celá řada dalších států, s nimiž nemáme extradiční smlouvy, a přesto jsou naše žádosti úspěšné. Samozřejmě existují i státy, kde absence příslušné smlouvy znemožňuje, či přinejmenším významně ztěžuje případnou žádost o vydání osoby (např. Belize, Bahamy).

Radim Záleský

Radim Záleský

Dobrý den, p. Ženíšku. Můžete mi polopaticky vysvětlit, kde je v současnosti problém s tím, aby byl p. Krejčíř vydán zpět do Česka? Informací ve zprávách totiž bylo jednu dobu tolik, že v tom zákonitě musí mít každý totální zmatek. Kdo ten proces zdržuje? Jakými zákonnými prostředky? Děkuji
Marek Ženíšek 14:25

Marek Ženíšek

Dobrý den,
Jihoafrická strana dosud nerozhodla o jeho vydání. Extradiční řízení dosud nebylo skončeno - v září t. r. rozhodl johannesburský vrchní soud o podjatosti soudce soudu v Kempton Parku, který rozhodl v prvním stupni o nepřípustnosti vydání Ing. Krejčíře; rozhodnutí o podjatosti však obhajoba, pokud je nám známo, hodlá napadnout nebo již napadla dalším opravným prostředkem, tentokrát k Nejvyššímu soudu Jihoafrické republiky.
Navíc došlo v mezidobí na základě usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 24. 9. 2010 ke zrušení mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného na Ing. Radovana Krejčíře dne 2. 5. 2007 a následně také zpětvzetí extradiční žádosti (žádosti o vydání) z 8. 7. 2007 v části týkající se uvedené trestní věci. V ostatních částech (pro jiné skutky) však extradiční žádost zůstává nadále předmětem extradičního řízení v JAR, jehož konec je s ohledem na výše uvedené nemožné předvídat.

Pojďte do toho s námi!

Přejeme si znát vaše názory. Připravili jsme pro vás dotazník, který nám pomůže změnit nevypovídající ankety na rychlé a hodnotné výzkumy. Pomozte nám lépe poznat vaše názory, zapojte se do kampaní, komunikace a buďte skutečnou součástí TOP 09. Po vyplnění vám navíc budeme moci ušít naše komunikační kanály přímo na tělo - už žádné nezajímavé informace, budeme vám servírovat to, co vás opravdu zajímá.
Vyplnit